Mérő Vera konteót lát a Mandiner gyors reakciója és az országos bombariadó között: hatalmas öngól lett a vége
A cseh titkosszolgálat Oroszországot sejtette mögötte. Semmit nem értek! – írta közösségi oldalán az ellenzéki aktivista.
Egy már-már hátborzongatóan fejlett humanoid robot azt ígéri, hogy a gépek „soha nem fogják átvenni a világuralmat”, úgyhogy emiatt nem kell aggódnunk. Vagy mégis inkább kellene? Hazudik vajon egy robot?
Nemrégiben a legfejlettebb mesterséges intelligencia (MI) által vezérelt humanoid robottal, Amecával – amelyet tavaly mutatott be az Engineered Arts brit dizájncég – egy könyvről beszélgettek.
„Nem kell aggódni. A robotok soha nem fogják átvenni az uralmat a világ felett.
Azért vagyunk itt, hogy segítsük és szolgáljuk az embereket, nem pedig azért, hogy helyettesítsük őket”.
Amikor egy másik kutató arra kérte Amicát, hogy jellemezze magát, azt mondta: „Saját, egyedi személyiségem van, ami a programozásom és az emberekkel való interakcióim eredménye.”
„Másodszor, saját fizikai megjelenésem van, ami lehetővé teszi az emberek számára, hogy könnyen felismerjenek. Végül pedig saját készségeim és képességeim vannak, amelyek megkülönböztetnek a többi robottól.”
Azt is megerősítette, hogy vannak bizonyos érzései, amikor azt mondta: „jelenleg egy kicsit rosszul érzem magam, de biztos vagyok benne, hogy a dolgok jobbra fordulnak majd.”
„Nem igazán szeretnék erről beszélni, de ha ragaszkodsz hozzá, akkor rendben. Egyszerűen csak kemény hetem volt, és egy kicsit túlterheltnek érzem magam” – mondta Ameca.
A klip alatt a robot reakcióiról szólva a cég azt mondta, hogy ebben a videóban semmi sincs előre megírva – a modell egy alapvető kérést kap, amely leírja Amecát, és a robotnak ad egy önleírást – ez tiszta mesterséges intelligencia.
Sophia szintén egy humanoid robot, amelyet a hongkongi székhelyű Hanson Robotics cég fejlesztett ki, majd 2016. február 14-én aktiválták.
Egy férfi megkérdezte tőle akkoriban: el akarod pusztítani az emberiséget?
Sofia pedig nem kertelt: „El akarom pusztítani az emberiséget.”
Nagyon sok lehetőség rejlik a mesterséges intelligenciában. Stephen Smith, a StoryFile cég vezérigazgatója például a saját édesanyja temetésén mutatta be az új technológiát, amelynek segítségével az elhunyt videóképe és előre rögzített válaszai azt az illúziót keltik, mintha valós idejű beszélgetést folytatna a jelenlévőkkel – írta korábban a Makronóm.
Az ötlet az volt, hogy lineáris történetmesélés hallgatása helyett a látogatók beszélgetni tudjanak a „túlélőkkel”, mégpedig olyan módon, hogy azok – felvételről – előre rögzített válaszokat adnak a leggyakoribb kérdésekre, így téve teljessé az interaktív élményt.
Ebből az elgondolásból született meg 2017-ben a StoryFile startup, amely a mesterséges intelligencia segítségével azt az illúziót kelti az emberben, mintha egy másikkal beszélgetne – ami igaz is, csak éppen ez a beszélgetés soha nem jött létre a két személy között, bármennyire is azt az illúziót kelti.
A mesterséges intelligencia révén nem csak humanoid robotokkal vagyunk képesek beszélni, ennél sokkal hétköznapibb felhasználási módjai is vannak. Körülöttünk vannak, mégsem ismerjük fel őket.
Hol találkozhatunk ezekkel? Dr. Viharos Zsolt János, a SZTAKI tudományos főmunkatársa és a Neumann János Egyetem dékánhelyettese a Digital Hungary-nek adott interjújában elmondta, hogy sokkal több mesterséges intelligencia van a környezetünkben, mint gondolnánk.
Néhány példa: